Na zdraví s kávou

Na zdraví s kávou

Pokud patříte mezi milovníky kávy jako já, mohlo by vás zajímat i potěšit, že zdravotní výhody kávy jsou početné.

Káva není jenom kofein. Ale je to ve skutečnosti velmi složitý nápoj, obsahující stovky různých chemických sloučenin. Při konzumaci v mírném množství - a bez přidávání smetany a cukru - se z kávy stává magická věc, která může skrývat početné potenciální zdravotní výhody. Podívejte se na některé z nich:

1. Boj s depresemi

Začněte svůj den s úsměvem: Lidé, kteří vypili čtyři nebo více šálků denně, měli o 10 procent nižší riziko vzniku depresí, než u těch, kteří nepijí kávu vůbec. Tento efekt může být způsoben antioxidanty obsaženými v kávě. 

2. Pití kávy snižuje pravděpodobnost sebevraždy

Pít dva až čtyři šálky kávy denně snižuje riziko sebevražd u mužů i žen až o překvapivých 50 procent. Avšak lidé, kteří vypili osm až devět šálků denně, měli naopak vyšší riziko sebevraždy než ti, kteří pili kávu skromněji.

3. Káva může být dobrá pro vaše játra

Četné studie prokázaly, že kofein pomáhá regulovat játerní funkce. Pravidelná konzumace kávy může snížit riziko primární sklerotizující cholangitidy (vzácné autoimunitní onemocnění, které může vést k cirhóze jater, selhání jater, dokonce i k rakovině). Ale to není všechno. U těžkých pijáků (alkoholu), kteří konzumují jeden šálek kávy denně, byla o 20 procent nižší pravděpodobnost vzniku cirhózy jater. 

4. Legální "doping"

Je to stěží tajemstvím: Sportovci a trenéři již dlouho používají kávu pro zvýšení sportovního výkonu před soutěží. 

5. Káva může snižovat riziko diabetu typu II

Tři až čtyři šálky kávy denně, mohou snižovat riziko diabetu typu II až o 25 procent. Za tímto pozitivním jevem stojí pravděpodobně kyselina chlorogenová a alkaloid trigonellin, které působí na hladinu glukosy a inzulínu v krvi.

6. Káva může snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy choroby

Káva může zpomalovat nástup neurodegenerativních onemocnění. Pijáci kávy mají až o 60 procent nižší riziko Alzheimerovy choroby a demence, nápoj může pomoci snížit i riziko Parkinsonovy choroby o 32 až 60 procent (kofein inhibuje produkci beta-amyloidu).

7. Káva může snižovat riziko rakoviny kůže

Káva může snížit riziko vzniku bazaliomu - nejčastější typ rakoviny kůže.

8. S kávou můžeš být chytřejší

Znovu a znovu, studie ukázují, že kofein - který blokuje neurotransmitery v mozku spojené se spánkem - může dočasně zvýšit kognitivní funkce, zvláště když nejste vyspaní. Kofein pozitivně ovlivňuje reakční doby, bdělost, pozornost, logické uvažování - většinu komplexních funkcí spojených s inteligencí.

"Nemá někdo chuť na výbornou brazilskou kávu?"

http://theweek.com/articles/464146/9-purported-health-benefits-drinking-coffee-updated#

Tagy příspěvků