Funguje detox?

Funguje detox?

Detoxikační diety (DETOX) jsou populární, ale existuje jen málo důkazů, že při nich dochází k odstranění toxinů z těla.
Konkrétní detoxikační diety se liší - ale typicky znamenají období půstu s přísnou dietou plnou syrové zeleniny, ovoce, ovocných šťáv a vody. Kromě toho některé detoxikační diety také doporučují použití bylin a dalších doplňků, jako je například pročištění tlustého střeva (klystýr).
Někteří lidé uvádějí, že se během těchto diet cítí lépe a mají více energie. Nicméně, existuje málo důkazů, že detoxikační diety opravdu odstraňují toxiny z těla. Ve skutečnosti ledviny a játra jsou obecně velmi efektivní při filtrování a eliminování většiny požitých tělu nebezpečných látek - "jedů".
Tak proč tolik lidí tvrdí, že se cítí lépe po detoxikaci? Může to být částečně díky tomu, že detoxikační dieta eliminuje vysoce zpracované potraviny, které obsahují velké množství tuků a přidaných cukrů. Omezení příjmu těchto vysoce energetických potravin, které jsou zároveň málo výživné, může být důvodem, proč se lidé cítí lépe.
Pokud uvažujete o detoxikační dietě, poraďte se svým lékařem. Důležité je vzít také v úvahu možné vedlejší účinky. Detoxikační diety, které velmi omezují příjem proteinů, vyžadují hladovění a mohou způsobovat pocity únavy. Dlouhodobé hladovění může mít za následek nedostatek vitaminů a minerálních látek.
Pročištění tlustého střeva, které se často doporučuje jako součást detoxikačního plánu, může způsobit křeče, nadýmání, nevolnost a zvracení. Častým problémem je i dehydratace.
Mějte na paměti, že takovéto "výstřelky" ve vašem stravování, nejsou dobré a neznamenají dlouhodobé řešení. Pro trvalé výsledky je nejlepší jíst stravu založenou na ovoci a zelenině, celozrnných výrobcích a kvalitních zdrojích bílkovin.
Pokud se rozhodnete udělat detoxikační dietu, použijte ji spíše jako způsob pro výběr lepších, méně technologicky zpracovaných potravin.

Přeji pěkný den a nezapomeňte vaše tělo se umí poprat s kdečím, stačí, když mu každý den pomůžete dobrým výběrem potravin a dostatkem tekutin, není třeba hladovět a prolívat se klystýrem :)

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/detox-diets/faq-20058040

Tagy příspěvků